Skip to main content

CLICK THE IMAGE BELOW TO VOTE!

VOTE HERE!

2018 Nominees for Voting:

BEST ALBUM

Camp Cope - How To Socialise & Make Friends
Courtney Barnett - Tell Me How You Really Feel
Laura Jean – Devotion
Rolling Blackouts Coastal Fever - Hope Downs
Sampa The Great - Birds And The Bee9
  

BEST BAND

 Camp Cope
King Gizzard And The Lizard Wizard
MOD CON
Rolling Blackouts Coastal Fever
Tropical F*ck Storm

BEST SOLO ARTIST
Alex Lahey
Angie McMahon
Baker Boy
Courtney Barnett
Didirri
Laura Jean
Mojo Juju
Sampa The Great
Tash Sultana
Vance Joy

BEST SONG

Baker Boy – Marryuna
Camp Cope - The Opener
Courtney Barnett - Nameless, Faceless
Laura Jean - Girls On The TV
Mojo Juju - Native Tongue 

 

BEST FEMALE MUSICIAN

Courtney Barnett
Erica Dunn (Tropical F*ck Storm, MOD CON, Palm Springs)
Laura Englert (Laura Jean)
Mojo "Juju" Ruiz De Luzuriaga (Mojo Juju)
Sampa Tembo (Sampa The Great) 

 

BEST MALE MUSICIAN

Danzal Baker (Baker Boy)
Didirri Peters (Didirri)
Gareth Liddiard (Tropical F*ck Storm)
Jake Robertson (School Damage, Alien Nosejob)
Tom Iansek (No Mono)

BEST BREAKTHROUGH ACT

Angie McMahon
Baker Boy
Kaiit
Mildlife
MOD CON 

BEST LIVE ACT

 Amyl And The Sniffers
Baker Boy
Cable Ties
Courtney Barnett
King Gizzard And The Lizard Wizard

BEST SMALL VENUE

 The Gasometer, Collingwood
Howler, Brunswick
Northcote Social Club, Northcote
The Old Bar, Fitzroy
The Tote, Collingwood

 

BEST LARGE VENUE

 170 Russell, Melbourne
Corner Hotel, Richmond
The Croxton Bandroom, Thornbury
Hamer Hall, Southbank
Melbourne Recital Centre, Southbank

VOTE HERE!

---

NOMINEES FOR INDUSTRY-VOTED AWARDS

(Voted by select industry panels - Winners to be announced Nov 21 at Melbourne Recital Centre)

 

BEST FESTIVAL

Gizzfest
Golden Plains
Meredith Music Festival
Sugar Mountain
WETFEST

ARCHIE ROACH FOUNDATION AWARD FOR EMERGING TALENT
Alice Skye
Baker Boy
Kaiit
Oetha
Willow Beats

BEST REGIONAL/OUTER SUBURBAN ACT
Benny Walker
Freya Josephine Hollick
High Tension
Stonefield
This Way North

 

BEST REGIONAL/OUTER SUBURBAN VENUE – UNDER 50 GIGS/YR

 Aireys Pub, Aireys Inlet
Blues Train, Queenscliff
Meeniyan Town Hall, Meeniyan
Theatre Royal, Castlemaine
Wandi Pub, Wandiligong

 


BEST REGIONAL/OUTER SUBURBAN VENUE – OVER 50 GIGS/YR

 Barwon Club, South Geelong
Caravan Music Club, Bentleigh East
Karova Lounge, Ballarat
Sooki Lounge, Belgrave
The Workers Club, Geelong

BEST BLUES ALBUM
Collard Greens And Gravy – Luedella
Fiona Boyes - Voodoo In The Shadows
Lloyd Spiegel – Backroads
Rhythm X Revival - Rhythm X Revival
Steve Boyd’s Rum Reverie - Hoodoo Hipshake

BEST COUNTRY ALBUM

Ben Mastwyk & The Millions - Winning Streak
Freya Josephine Hollick - Feral Fusion
Gretta Ziller - Queen Of Boomtown
James Ellis & The Jealous Guys - It's Ain't Texas (But It Ain't Bad)
Michael Waugh - The Asphalt & The Oval 

BEST ELECTRONIC ACT

 Alice Ivy
Cale Sexton
Corin
Habits
Mildlife

 

BEST EXPERIMENTAL/AVANT GARDE ACT

Aviva Endean
Maria Moles
MESS Ltd
Nat Grant
Romy Fox 

 

BEST FOLK OR ROOTS ALBUM

 Cat Canteri - Inner North
Lucy Wise - Winter Sun
Luke Plumb & The Circuit - Turn & ReTurn
Michael Waugh - The Asphalt & The Oval
Trouble In The Kitchen - The Score

BEST GLOBAL ACT

 Cool Out Sun
Digital Afrika
Mojo Juju
Senegambian Jazz Band
Xylouris White

BEST HEAVY ALBUM

Dangerous Curves - So Dirty Right
Dream On Dreamer - It Comes And Goes
Encircling Sea – Hearken
High Tension – Purge
YLVA - Meta

BEST HIP HOP ALBUM
Baker Boy
Drmngnow
Jordan Dennis
Kaiit
Sampa The Great

BEST JAZZ ALBUM
30/70 – Elevate
Barney McAll - Hearing The Blood
Menagerie - The Arrow Of Time
Origami - Wu Xing – The 5 Elements
Sam Anning - Across A Field As Vast As One 


BEST REGGAE & DANCEHALL ACT

Marvin Priest & Rik-E-Ragga
Melbourne Ska Orchestra
Monkey Marc
Ras Jahknow
Yaw Faso

 

BEST ROCK/PUNK ALBUM
Camp Cope - How to Socialise & Make Friends
Divide and Dissolve – Abomination
Little Ugly Girls - Little Ugly Girls
Sarah Mary Chadwick - Sugar Still Melts In The Rain
Tropical Fuck Storm - A Laughing Death in Meatspace

 

BEST SOUL, FUNK, RNB AND GOSPEL ALBUM
30/70 – Elevate
The Bamboos - Night Time People
Billy Davis - A Family Portrait
Mildlife – Phase
Sampa The Great - Birds and The BEE9

 
Learn more about the prizes and the awards event here

 

 


Music Victoria is proudly supported by :